niedziela, 25 lipca 2021

Czas panienek.

 

 


Czas panienek

czas panienek anonsuje się ostatnim 

szkolnym dzwonkiem

ma oczy błękitne jak 

pogodne wakacyjne niebo

płowe włosy niczym ziarna

dojrzewającego w polu zboża

czasami oczy zielone jak letnie liście lipy

co rzuca cień na parujący po burzy 

dach chaty

i ciemne warkocze skrzydeł jaskółek 

prognozujących pogodę niziutko 

na deszcz

 hen wysoko na  wędrówki

jest przypomnieniem śmiechu do

 rozpuku lub do sera

marzeniem na huśtawce

tyrolkowym stresem

uwięzionym nad zimnym Sanem

bo nóż utknie i będzie liczyć 

kaczki suszące pióra na kamieniach

jest rozwikłaniem zagadki 

co nowego w tym roku

zapachem końskiej sierści

smakiem lodów, czekolady

 proziaków pieczonych na liściu kapusty

bąbelkami  wody dla ochłody

i wspomnieniem zaklętym w barwy

 obrazów malowanych na pamiątkę 

i ku pamięci, bo zaistniał                                                                                                

Bóbrka 25.07.2021 r.






         Moja szkolna koleżanka Halinka, która obecnie mieszka w Augsburgu, swoje małe wnuczki nazywa panienkami.  Tak mi się to określenie spodobało, że je zapożyczyłam i o Julii oraz Mai też zaczęłam mówić " panienki". Nie wiem jak innym, ale  słowo " panienka" kojarzy mi się nie tylko z osobą płci żeńskiej wolnego stanu cywilnego, ale i z  młodziutką, delikatną osóbką. A moje wnuczki właśnie takie są, choć to bardzo współczesne panienki, biegle poruszające się po internecie, obyte w modnych gadżetach i nowinkach elektronicznych. I tyle wyjaśnienia dotyczącego tytułu posta. 

Jak pisałam w poprzednim poście, w pierwszej dekadzie lipca pojechaliśmy do Koźla. Tam zadbaliśmy o nasze miejskie  mieszkanie,  a więc przegoniliśmy wszystkie pająki, które korzystając z naszej nieobecności ochoczo zaczęły zagospodarowywać niektóre kąty. Później wyplewiliśmy, podlaliśmy i zadbaliśmy o ogródek, wykosiliśmy trawę, bo miejscami przypominała podzwrotnikowy busz. Zadbaliśmy też o kontakty z rodzinką oraz przyjaciółmi i potrzebę uścisków oraz całusków. Poza tym odebrałam wyniki badań, skontaktowałam z lekarzem, postarałam się o nowe lekarskie skierowania,  zaklepałam terminy kolejnych badań aby zrealizować skierowania. Uff!! Spakowaliśmy potrzebne  rzeczy, wpakowaliśmy do samochodu, zabraliśmy wnuczki i pojechaliśmy z powrotem do chaty. Od tej chwili nastał całkiem inny czas. Na dziesięć dni zmieniło się nasze życie. Nadszedł czas panienek. 

 

Wyjazd do Wyluzowanej z przyczyn od nas niezależnych musiał nastąpić dopiero w sobotni poranek. Nie lubię wyjeżdżać w weekendy, bo autostrady są zapchane, a na bramkach opłat parokilometrowe kolejki. Pojechaliśmy więc autostradą jedynie niewielki odcinek i postanowiliśmy zjechać. Przejechaliśmy najgorszą część trasy bocznymi drogami. Pierwszy dłuższy przystanek nastąpił w okolicach Zatoru. Zjechaliśmy z drogi w boczną uliczkę aby zjeść obiad. Restauracja nazywała się Karpik i mieściła na terenie sporego kompleksu rekreacyjnego z bardzo dużym miejscem zabaw dla dzieci. Była dmuchana zjeżdżalnia, huśtawki, tyrolka. Duża restauracyjna  wiata mieściła się nad jeziorem. Można tam było odpocząć, zjeść i złowić przysłowiowego karpika. Jędrusiowi oczy się śmiały ale wędki pozostały w Bóbrce. Trudno!

Panienki zjadły obiad z deserem oraz lodami. Pobiegały, odpoczęły i mogliśmy pojechać dalej.


Do Wyluzowanej przyjechaliśmy późnym popołudniem. Nie było nas tylko przez siedem dni, niemniej pomidory w foliowym tunelu zaczynały już smętnie zwisać. Widać słoneczko nieźle dało im popalić. Ogórki przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy. Obawialiśmy się, że roślinki całkiem straciły chęć do życia. Jednak spora dawka wody postawiła zarówno pomidory, jak i ogórki na przysłowiowe nogi. Łodyżki wyprostowały się, główki podniosły, a listki żwawo zaczęły podrygiwać na wietrze.Okazało się to oczywiście dopiero następnego poranka. Noc była pełna wyrzutów sumienia  i smutku, że byliśmy za długo i nasze uprawy zdechły. Za to niedzielny poranek przyniósł mi same przyjemne niespodzianki, bo na porannym spacerku znalazłam kilka grzybów rosnących w naszym zagajniku  powyżej chat. Odkryliśmy też pierwsze czerwone pomidorki i parę małych ogóreczków. Ależ było śniadanko. Pychotka!






















Dziesięciodniowe wakacje naszych wnuczek zaczęły się malowaniem na płótnie i wieczornym pluskaniem w leskim basenie. Sprawdziliśmy, czy w niedzielne późne popołudnie na basenie jest duży tłok. Nie było, więc przez kolejne dwie godziny pływaliśmy, pluskaliśmy się, zjeżdżaliśmy na ślizgawce. Było świetnie. Nie ma to jak wspólne wyjście na basen.


A później było jak w kolorowym kalejdoskopie;


malowanie na płótnie i szkle,




zjeżdżanie na wyluzowanej tyrolce,
jazda konna,
i znowu tyrolka,
 
malowanie na szkle...
 

 Zabraliśmy również dziewczynki na całodzienną wycieczkę do Krosna na film" Kosmiczny mecz", a później  za miasto do Korczyny, na obiad i oczywiście deser w pijalni czekolady. Panienki sprawdziły ile można zjeść czekolady z lodami , zanim zemdli.





Niesamowitą atrakcją był też wypad do Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła w Uhercach Mineralnych. Znajduje się ona w odremontowanym budynku dawnej szkoły z początku XX w. w Uhercach Mineralnych. Szkoła to idealne miejsce by spróbować swych sił w dziedzinie ginących zawodów. Zajęcia rozpoczynały się wizytą w sali na poddaszu, miejscu gdzie dawniej mieszkał przedwojenny nauczyciel. Przed warsztatami hologramowe postaci  dziewczynki i jej dziadka opowiadali turystom o dawnej szkole, ginących zawodach i Bieszczadach z czasów, kiedy na tych terenach żyli w zgodzie katolicy, grekokatolicy i żydzi. Na parterze szkoły, w trzech rzemieślniczych pracowniach: garncarskiej, kaligrafii oraz piekarni odbywały się zajęcia warsztatowe. Uczestnicy lekcji mogli samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów upiec tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykonać gliniany garnek oraz siedząc w stylowych przedwojennych ławach spróbować swoich sił w kaligrafii. Jula na początku do zajęć podeszła sceptycznie i uważała, że to zajęcia dla maluchów. Nie naciskałam na nią. Powiedziałam, iż wystarczy, że się zajęciom  poprzygląda. Za to sama ochoczo zabrałam się za kaligrafię. I jak w wehikule czasu we wspomnieniach znalazłam się w swojej pierwszej klasie szkoły podstawowej. Siedziałam w podobnej ławce, trzymając w dłoni obsadkę, w którą zatknięta była stalówka. W otworze ławki tkwił kałamarz z atramentem. Uczyłam się pierwszych liter. Wtedy, gdy zbyt mocno przycisnęłam stalówkę, na kartce pojawiał się wielki kleks, a w moich oczach łzy, które kapały na zeszyt. Tym razem umiejętności uzyskane w szkole pomogły. Pisanie szło szybko, mózg odnalazł zarejestrowany kiedyś ślad i pismo było kształtne. Maja i o dziwo Jula też napisały swoją karteczkę. Przeszłyśmy do kolejnej sali i tu poszło mi gorzej, bo na zajęciach garncarstwa dopiero za drugim razem udało mi się  zrobić kształtny flakonik. A potem uczyłyśmy się robić proziaki. Powtórzyłyśmy w domu i równie smaczne.  Maja była zachwycona, Jula też, choć udawała, że aż tak bardzo ją to nie rajcuje.



Oczywiście kilkukrotnie byliśmy też na deserze w Słodkim Domku w Lesku, bo jak tu nie próbować czy lody nadal są takie dobre, jak w ubiegłych dniach. Basen odwiedziliśmy cztery razy. Dużo malowałyśmy na  tarasie chaty.  Portret konia malowany przez Maję był samodzielny i bardzo udany. Jula twierdziła , że nie ma weny, ale dwa dni przed wyjazdem i ona zabrała się za malowanie.



Kolejnym przebojem był Sanok i przejazd tyrolką nad Sanem. Maja z początku trochę się obawiała, czy da radę. Wiatr był spory i obserwowała swoją drobniejszą rówieśniczkę, która utknęła nad wodami Sanu i dopiero po chwili została ściągnięta na brzeg przez obsługę tyrolki. Jednak moja młodsza wnuczka przezwyciężyła strach i pojechała. W dodatku dziadek jechał zaraz za nią. Tak się panienkom spodobała ta krótka podróż, że pojechały jeszcze jeden raz. Ja niestety pojechałam na wycieczkę w długiej spódnicy i nie było mowy, abym założyła uprzęż. Pozostała mi rola fotografa. Tak to jest, gdy nie przewiduje się zachcianek panienek.










Na sanockim rynku Julia stwierdziła, że tutaj lody zdecydowanie smakują inaczej i nie była nimi zachwycona. Za to obiad w tradycyjnej Karczmie bardzo jej smakował.












Pewnego dnia odwiedziliśmy też bieszczadzką stolicę sportów zimowych, czyli Ustrzyki Dolne, gdzie zjedliśmy obiad w restauracji  Niedźwiadek, serwującej tradycyjne dania. Mai bardzo tam smakowały zapiekane pierożki. A ja posmakowałam gołąbków z tartych ziemniaków. Jednak chyba smaczniejsze jadłam na sanockim rynku.


 

A następnego dnia znowu wybraliśmy się do Leska. Tym razem  na zewnętrzny  basen.


 

Wieczorami grałyśmy w państwa-miasta. I czas nam minął jak z bicza strzelił. Okazało się, że musimy wyjeżdżać. Panienki dodatkowo spakowały swoje prace, pamiątki, które kupiły lub zrobiły i wypakowani jak zwykle po dach samochodu, pojechaliśmy w kierunku Koźla., po drodze zahaczając o cukiernię. Przed wyjazdem Julia i Maja stwierdziły, że jednak najlepsze słodycze oferuje Słodki Domek. I taki to był u nas " czas panienek".



10 komentarzy:

  1. " Pięknie żyć - znaczy kocha świat..." Jak w piosence ! Tak sobie pomyślałam, że Wy właśnie pięknie żyjecie. Tak uroczo opisałaś Wasz "czas panienek", a ja kocham takie historie. Niby zwyczajne życie, a jednak coś w tym jest !
    Zaciekawiła mnie Szkoła Rzemiosła i cały region ! Ja nigdy nie byłam w Bieszczadach ! Szok ! Wiem, ale teraz już wiem, co można tam zobaczyć interesującego. Dziękuję za tę wyprawę ! Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że moja relacja z pobytu wnuczek spodobała się. Jeśli lubisz wędrówki,zwierzęta i serpentynki, to polecam Ci Bieszczady.Moj blog zaczęłam prowadzić z chwilą, gdy zauroczyłam się Bieszczadami i kupiliśmy kawałek nieużytków i szukalismy starej chaty aby przenieść ją na tą działkę. Przez dziesięć lat opisywałem nasze przygody. Takie życie wybraliśmy. I nie żałujemy. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  2. Wydaje mi się, że starszej Julii wydaje się, że jest za dorosła na dziecięce zabawy, ale potem dziecko w niej zwycięża i chętnie się przyłącza:-) widzę ja na zdjęciach już zajętą telefonem, kontaktami z rówieśnikami, takie to dzisiaj młode pokolenie, media społecznościowe górą. Ależ atrakcji zapewniliście dziewczynkom, będą pamiętały długo i wspominały, od zajęć plastycznych, rękodzieła po doznania ekstremalne.
    Moje pomidory przetrwały nasz wyjazd do Rumunii w dobrej formie, obficie podlane, ale ogórki zżera zaraza, jestem bezsilna, czasami odechciewa mi się chuchania, dmuchania na nie, kiedy cały wysiłek idzie na marne. Pomidory jeszcze nie myślą czerwienić się, tylko te małe, koktajlowe po kilka na krzaczku czerwonych. Tak to już jest, kiedy żyje się pomiędzy dwoma domami, obydwa wołają o naszą uwagę, a wszędzie pracy mnóstwo, a mnie na dodatek wydaje się, że wciąż jesteśmy w drodze, ciągle w pędzie. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Julia trochę mało czasu miała na stukanie na telefonie, bo inne zajęcia były zbyt absorbujące. Niemniej łapała każdą okazję, by napisać koleżankom co robi. Myślę, że obie panienki były zadowolone z wakacji w Wyluzowanej. Nie marudził i żal im było wyjeżdżać, mimo tęsknoty za rodzicami. Nasze ogórki też rosną w pojemnikach w tunelu foliowym i są ładne. Oczywiście odpukuję aby nie odpadły ich choroby. Pomidory wolno czerwienią się. Jutro przyjezdza corka z rodzinką i szkoda, że największy wysyp pomidorów wypadanie, gdy będzie wyjeżdżała. My też w rozjazdach, ale coraz dłużej w Wyluzowanej, a coraz krócej w Koźlu. Kiedyś było odwrotnie. Oby tylko zdrowie dopisywało, to tak zostanie. A jak się pośpię, będziemy zmuszeni więcej czasu spędzać w Koźlu. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  3. Tez sobie pomysłalam o Julii to samo co Maria, mam wnuczki w róznym wieku, najmłodsza ma 7 lat i ta jest otwarta na wszystkie propozycje, starsza lat 14..juz wyraża swoje opinie na temat zajnowania jej czasu, córka obiecała, ze dostanie pierwsza komórkę na urodziny kiedy skończy 14 lat ale jeszcze zwleka z tym prezentem, zajmuje swoje córki dodatkowymi zajęciami, na całe szczęście obie zakochane są w koniach i w pobliskiej stadninie spędzają dużo czasu, sprzatają czeszą, jeżsdzą, karmią.
    Czytałam z pewną zazdrościa o Waszych wakacjach z wnuczkami, pięknie im zagospodarowaliście czas! Będą miały cudowne wspomnienia. Moje wnuczki są jednak za daleko a teraz pandemia je jeszcze bardziej oddaliła.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnie zdjęcie w poście, dziadka z wnuczką..bezcenne!

      Usuń
    2. Właśnie tęsknota za rodzinką i przyjaciółmi wypędza nas do Koźla. W innym wypadku siedzielibyśmy tutaj non stop. Miejski ogród jest w ten sposob zagospodarowany, że wystarczy popracować na nim parę razy w roku, nie licząc oczywiście zbioru owoców. Są w nim tylko kwiaty, drzewa i krzewy. Kwiaty , to w większości byliny. Współczuję Ci tego oddalenia od wnuczek. Więź tworzy się poprzez uczestniczenie w ich życiu. My możemy przynajmniej od czasu do czasu dać im swój czas. Zamieniamy więc ilość na jakość. Ty masz gorzej, bo w ostatnich latach i tego nie da się zrobić. Ale co poradzić, można tylko mieć kontakt za pomocą telefonu, komputera. Taka namiastka, ale jest. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

      Usuń
  4. Podoba mi się to nazwanie wnuczek panienkami ale jak ja mam nazwać swoich wnuków? Kawalerami? Jak jeden już zaręczony a drugi właśnie kończy 18 lat. Kontakt mamy może nieczęsty ale systematyczny, co kwartał przyjeżdżają a ja jeżdżę do nich też dodatkowo dwa razy w roku. Ponadto w FB na bieżąco, zdjęcia , filmy i teksty. Ale masz rację, jeden kontakt osobisty wart więcej niż dziesiątki wirtualnych. Przytulić, objąć, poklepać - to bezcenne.
    Piękne masz te Panienki, miłe i czułe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na Śląsku chłopiec to synek. Czyli można o nich mówić synek lub chłopczyk. Ale to na Śląsku. Mogą też być paniczyki, kawalerka... Ja mówię "moje chłopaki", tak jak i Stella. Myślę, że każdy ma swoje nazewnictwo. Moje panienki są teraz w Chorwacji, a u mnie nastał "czas chłopaków ".Z nimi mam tak samo bardzo dobre i czułe relacje. Pozdrawiam:)

      Usuń
  5. Bardzo fajne okreslenie: panienki. U mnie w rodzinie tez tak sie mowi na mlode dziewczynki.
    Chociaz puerwsze skojarzenie mialam z....grzybami. Tak, tak sa tak grzyby nazywane.
    Moja ciocia goralka (65+) opowiada mi z wdziekiem, ze byla np.na spacerze z dziewczętami, tj.ze swoimi kolezankami.
    Uwielbiam te ciocine okreslenia i te super dziewczeta tez lubie.
    Fajna relacja, miłe wnuczki.
    Zdrowie niech Wam dopisuje.

    OdpowiedzUsuń