Wiadomości uzyskane z Wikipedii; Rejvíz – osada letnia , obecnie jest uznawana za część miasta Zlate Hory i jest położona około 10 km na północny wschód od czeskiego Jesenika. Znajduje się na wysokości 750–899 m n.p.m., zaraz przy granicy z Polską. Historycznie położona jest na Śląsku. Z Koźla mamy tutaj dosyć blisko.Jadąc do Rejviz kierujemy się na Głogówek,Prudnik, a później w kierunku Pokrzywnej i Jarnołtówka. Jadąc tą drogą dalej , czyli 453, dojeżdżamy właśnie do granicy z Czechami. Pokrzywna i Jarnołtówek były kiedyś bardzo modnym miejscem wypoczynku w Górach Opawskich. My również w różnych okresach roku korzystaliśmy z noclegów w zakładowych domach wypoczynkowych, wożąc tam swoje małe dzieciaki, aby pooddychały czystym , górskim powietrzem.Stamtąd wspinaliśmy się na Kopę Biskupią.A teraz robimy czasem sobie tam wypady na świeże smażone pstrągi, czy też po prostu po to, aby trochę pochodzić po górskich ścieżkach. Góry Opawskie, tak samo jak i Bieszczady są górami na moją miarę i nawet chyba jeszcze bardziej na moją kondycję. A wracając do torfowisk w Rejviz, to na północ od osady Rejvíz rozciągają się góry Rejvízská hornatina wchodzące w skład właśnie Gór Opawskich z rozległymi widokami na Równiny: Jawornicką i Polską. Od południa graniczy z Masywem Orlíka .W okolicy osady położone jest Wielkie Jeziorko Torfowe usytuowane pośrodku Narodowego rezerwatu przyrody NPR Rejvíz. Aby nie niszczyć rzadkiej, endemicznej roślinności, doprowadzono do niego ścieżkę dydaktyczną zbudowaną z desek osadzonych na palach. W pobliżu znajduje się przełęcz Rejvíz pomiędzy szczytami gór Tisový i U Pomníku, o wysokości 769 m n.p.m. W letniej osadzie obecnie dominują Czesi. W 2005 stała ludność liczyła około 65 osób. W sezonach turystycznych liczba gości sięga 900 osób.Osada jest punktem wypadowym do wycieczek pieszych, rowerowych oraz dla narciarzy biegowych dla całego obszaru Jesenika, w tym Masywu Orlíka.
![]() |
![]() |
A teraz porównawczo zdjęcia torfowisk w Tarnawie Niżnej. Byliśmy tam po przyjeździe z naszych wrześniowych wakacji. Gdy pod koniec września Bieszczady zaczęły się jesiennie wybarwiać, pojechaliśmy obejrzeć koloryt wyższych Bieszczadów. Wycieczka była wspaniała.
I znowu korzystając z wiadomości Wikipedii; Tarnawa Niżna to wieś położona w województwie podkarpackim w gminie Lutowiska.Leży ona nad rzeką San. Torfowiska Tarnawa położone są w Bieszczadzkim Parku Narodowym. My trafiliśmy na torfowiska obok Tarnawy Niżnej
, blisko granicy z Ukrainą.W ciągu tygodnia było dosyć pusto i wreszcie zobaczyłam Bieszczady takie, jak lubię. Wycieczka warta zachodu. Wrócę tu wiosną.